Katarakt Nedir?

img

Orta yaş üstü kişilerde daha fazla rastlanan katarakt, göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşması sonucu buğulaşmış bir camın arkasından bakıyormuşçasına görme yetisinin bozulmasıdır. Yaşlılarda daha fazla görülmesine rağmen, yeni doğan bebeklerde, şeker hastası olan kişilerde, uzun süre kullanılan kortizon hastalarında ve göze gelen fiziksel bir darbe sonrasında meydana gelmektedir. Katarak olduğumuzu anlamak için birtakım belirtiler vardır. Gözlük kullanıyorsak göz numaralarında sık değişiklik yapıyorsak, renklerde genel bir soluklaşma varsa, çift görme nedeniyle okuma zorluğu çekiliyorsa, ışıkta gözümüz kamaşıyorsa, gece ve gündüz görme yetimiz genel olarak azaldıysa katarakt belirtilerini taşıyoruz demektir.

Katarakt Tedavisi nasıl olur?

Tek çare ameliyat olmaktır. Gözlük veya ilaçla tedavi edilmesi mümkün değildir. İlerlemesi durdurulamaz. Ancak günümüzde modern tekniklerin gelişmesiyle birlikte katarakt ameliyatları çok daha kolay bir şekilde, iğnesiz, ağrısız, anesteziye ihtiyaç duyulmadan yapılabilmektedir. Hasta aynı gün taburcu ediliyor. Ameliyatlın başarısı, yapan hekimin tecrübesine ve konulan merceğin kalitesine, merceğin içine konulduğu zarın yapısına bağlı olarak değişebiliyor. Yapısal olarak zarda meydana gelebilecek kalınlaşma ve beyazlaşma sonucu görme yetisi tekrar bozulabilir. Bu durum sonucunda yapılacak ikinci bir katarakt ameliyatından ziyade çok daha basit yöntemlerle iyileştirilebilecek bir tedavidir.

Katarakt Tedavisi

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Her ameliyatta olduğu gibi hasta bilinçlenmelidir. Katarakt nedir, neden ameliyat gereklidir, ameliyatın başarısının bağlı olduğu etmenler nelerdir. Hasta ile paylaşılan bu bilgiler neticesinde eğer göz için uygun mercek bulunduysa ameliyat günü belirlenir. Ameliyat sırasında hasta hareketsiz olmalıdır. Göz damlaları ile bölgesel anestezi sağlanır. Ameliyat boyunca herhangi bir açı veya ağrı oluşmamaktadır. Kornea tabakasında açılan kesikten ultrasonik sesler yardımıyla parçalanan mercek parçaları alınır. Daha sonra göz bebeğinin arkasına mercek yerleştirilir. Açılan kesi dikilmez. Bu yöntem sonrasında oldukça düşük komplikasyon riski vardır. Hasta kısa sürede görme yetisini kazanmaktadır.

Etiketler:,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.