Kredi Skoru Nasıl Öğrenilir?

img

Geçmişte, kredi almak için başvuru yapanların durumu çok detaylı incelemeler sonucu belirlenip ona göre cevap veriliyordu. Bu işlem de bazen birkaç gün, bazen de birkaç hafta sürebiliyordu. İnternet ile birlikte gelişen yazılımlar sayesinde artık herkesin bankalarla olan finansal durumları sektördeki tüm banka ve finans kuruluşları tarafından görülebiliyor. Bu sayede kredi işlemleri bazen birkaç saniye içerisinde dahi bitebiliyor.

Kredi Skoru En Hızlı Nasıl Öğrenilir?

Kredi skorunuzu bankanıza giderek öğrenebilme imkanınız vardır. Bunun yanında son zamanlarda yaygın olarak kullanılan ve internet üzerinden başvuru yapılan bazı platformlar da kredi skorunu çok hızlı bir biçimde talep eden banka müşterilerine iletmektedirler. Bu işlem, platforma üyelik ve ödemeler de dahil olmak üzere en fazla birkaç dakika içinde sonuçlanmaktadır.

kredi skoru

Kredi Skorunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi skorunu etkileyen en önemli borçların ödenme alışkanlığıdır. Bir kişi tüm kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödüyorsa puanı yüksek olur. Herhangi bir kredi veya kredi kartı kullanmamış kişiler bankalar tarafından ayrıca değerlendirilir. Bu kişiler için sistemde oluşmuş bir bilgi olmadığından bankalar bu kişileri ayrı bir değerlendirmeye tabi tutabilirler.

Kredi Onayı Hangi Kriterlere Bağlıdır?

Bir kişi çok yüksek bir gelire sahip olsa dahi, çok borcu varsa bankalar bu kişileri riskli bulabilirler. Dolayısıyla yeni bir kredi verirken hangi amaçla kullanılacağı gibi detaylı sorular sorabilirler. Bunun yanında sabit maaşı olan, uzun süredir aynı yerde çalışanların kredi talepleri daha kolay onaylanır. Devlet memurları ve emeklilerin ne kadar kredi alabileceklerini belirlemek bankalar için sadece birkaç dakikalık bir işlemdir. Küçük ve orta ölçekli şirket sahipleri ile bu şirketlerde çalışanların taleplerinin değerlendirilmesi biraz daha uzun sürer. Bunun nedeni de hem bireyin borçlarının, hem de çalışılan şirketin borçlarının ayrı ayrı değerlendirmelere tabi tutulmasıdır.

Etiketler:, ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.