Kriket Nasıl Oynanır?

img

Kriket Tarihi

Kriket ilk defa on altıncı yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkan bir oyundur. Surrey ve Kent kontluk takımları arasındaki ilk kriket müsabakası 1728’de oynanmıştır. Spor olarak literatüre geçmesi zaman almıştır. Yaklaşık iki yüzyıl boyunca sadece İngiltere’ye özgü bir oyun olarak kaldığından bu ülkenin özelliklerini taşımaktadır. Zamanla Britanya sömürgelerinde ilgi görmüş ve burada da spor dalı olarak kabul görmüştür. Uluslararası Kriket konseyine bağlı on ülke bulunmaktadır.

Türkiye’de Kriket

Kriket sporunun Türkiye’de kabul görmesi yakın zamana kadar mümkün olmamıştır. İlk olarak 2000’li yılların başında kurulan Kriket takımı ilk resmi maçını 2008’de Yunanistan’da Avrupa Kriket Şampiyonası’nda oynamıştır. Buradaki ilk galibiyetini Bulgaristan Milli Takımına karşı kazanmıştır. Hareketli ve eğlenceli bu spor, futbola benzese de ülkemizde yeni yeni ilgi görmeye başlamıştır.

kriket-nasil-oynanir

Kriket Sporuna Başlarken

Kriket sporu yapan oyuncular özel beyaz giysiler giyer ve şiddetli bir oyun olduğu için korumalıklar kullanmaktadırlar. Bu giysiler kadın ve erkek sporcularda pek değişkenlik göstermez. Hava şartlarına göre kıyafetler değişkenlik gösterebilir. Takımda vurucu olarak görev yapan sporcuların kıyafetleri biraz daha farklıdır. Bu kıyafetlerdeki en ayırt edici fark sporcuların jockstrap adı verilen iç korucuyu giysinin giyilmesidir. Oyuncular kask kullanmak zorundadırlar.

Kriket Nasıl Oynanır?

Yuvarlak bir sahada on bir kişilik iki takım arasında oynanır. Takımlardan biri bowler (atıcı), diğeri ise batler (vurucu) takımı olur. Atıcı olan takım, vurucu olan takımın arkasında bulunan bel hizasında gelen stump adı verilen direklerin üzerlerine yerleştirilen ikişer adet silindir biçimindeki parçaları devirmeye çalışır, vurucu takım ise bunları korumaya çalışır. Atıcı takım oyuncu sayısını bitirmeye, vurucu takım ise bu sürede en fazla sayıyı yapmaya çalışır. Bir devrenin tamamlanması on oyuncunun oyun dışı kalmasıyla olur.

Etiketler:,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.