Kurumsal Eğitim Neden Vazgeçilmez?

img

Eğitim tüm kurumlar için neden vazgeçilmezdir? Eğitimin kurumların gelişimine ve rekabet edebilirliğine katkısı nedir? Rekabet edebilmek için gelişmek zorunda olan kurumların hangi eğitime ihtiyaç duyduklarını, bu eğitimleri uygun bir maliyetle ve etkili bir biçimde nasıl tedarik edeceklerine karar verirken nelere dikkat etmeliler?

Baş döndürücü bir hızda gelişen ve bu hıza ayak uyduramayanların elendiği günümüz rekabetçi ortamında kurumlar için en önemli konulardan birisi gelişmelere çabucak uyum sağlayabilmektir. Bunun için kurumların ve çalışanlarının gelişmelere çabuk tepki veren, çabuk öğrenebilen ve öğrendiklerini verimli bir biçimde uygulayabilen bir yapıya dönüşmeleri şarttır. Bu dönüşümü kolaylaştıracak en önemli araç eğitimdir. Google’ın önümüzdeki 5 yıl için eğitime ayırdığı 1 Milyar Dolarlık bütçe eğitimin önemini açıkça ortaya koymaktadır.

Ancak ihtiyaç duyulan eğitimin ne olduğu, nereden ve nasıl sağlanacağı sorusu pek çok kurumu içinden çıkılmaz bir kısır döngüye sürüklemektedir. Kaybedilen zaman fazladan maliyet olarak geri dönerken, bir şekilde alınan amaca uygun olmayan eğitimlerde yeni eğitimler konusunda yöneticilerin cesaretini kırmaktadır. İşte büyümek, gelişmek, yenilenmek ya da verimliliğini artırmak isteyen kurumların profesyonel eğitim yardımına ihtiyaç duydukları nokta tam da burasıdır.

Kurumsal Eğitime Neden İhtiyaç Duyulur?

Çünkü bireylerden, süreçlerden ve teknolojik araçlardan oluşan kurumlar diğer sistemlerle etkileşim halinde açık bir sosyal sistemdir. İnsanın ve teknolojinin olduğu yerde değişim, değişimin olduğu yerde eğitim kaçınılmazdır.
Tepe yönetimden en alt düzeydeki çalışana kadar neden eğitime ihtiyaç duyulduğu sorusuna cevap olarak şunları sıralayabiliriz:

Çalışanlarının işe uyumunu ve verimliliğini artırabilmek için
Çalışanların farklılıklarını firma için zenginliğe dönüştürecek üretken bir iş iklimi oluşturabilmek için
Çalışanlarına yaptıkları görevin gerektirdiği yeni beceriler kazandırmak için
Çalışanlarını motive edebilmek ve yüksek motivasyonda tutabilmek için
Sektörle ilgili gelişmeleri takip edebilmek ve bu gelişmelere ayak uydurabilmek için
Firmadaki iş süreçlerini en üst düzeyde verim alınacak şekilde yeniden düzenleyebilmek için

Kurumsal ve bireysel gelişim için eğitim almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır.

– Eğitim Bir Uzmanlık İşidir
Yaygın bir kanı olan “yapabilen öğretir; en iyi yapan en iyi öğretir” anlayışı doğru değildir. Yapabilmek ve öğretebilmek tamamen ayrı şeylerdir. Öğrenme ve öğretme karşılıklı etkileşim gerektiren sosyal bir süreçtir. Bu nedenle eğitim ihtiyacın saptanması, eğitim programının hazırlanması, eğitimin verilmesi ve izleme ve değerlendirme süreçleriyle bir uzmanlık işidir. Eğitim ihtiyacını karşılamak için mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

– Eğitim Amaca Uygun Olmalıdır
Firmalar için zaman ve maliyet çok önemlidir. Eğitim ise uzun zaman alabilen bir süreçtir. Ancak firmaların zaman ve para kaybına tahammülü yoktur. Bu nedenle eğitim ihtiyacı doğru analiz edilmeli ve doğrudan amaca yönelik tasarlanmalıdır. Genel eğitimlerden yararlanılacaksa eğitim içeriği ve amaca uygunluk titizlikle karşılaştırılmalıdır.

– Eğitimin Mutlaka İzleme ve Değerlendirmesi Yapılmalıdır
Eğitimin amaca uygun olarak tasarlanması ve verilmesi beklenen faydanın sağlanması için gerekli ancak yeterli değildir. Alınan eğitimden beklenen faydanın sağlanıp sağlanmadığı mutlaka izlenmeli ve değerlendirilmelidir.

Kurumsal Eğitim Konusunda Hangi Firmadan Hizmet Alabilirsiniz?

Sonuç olarak 21. yüzyılda var olmak ve büyümek isteyen firmalar için gelişimi sağlayacak en önemli faktörlerden birisi de eğitimdir. Ancak bu eğitim mutlaka ihtiyaç analizine dayalı olarak belirlenmeli, amaca uygun tasarlanmalı, uzmanları tarafından verilmeli ve değerlendirmesi yapılmalıdır. Aksi halde sonuç hayal kırıklığı olabilir.

Kurumsal ve bireysel gelişimin yeni adresi Yardım Eğitim işte tam bu noktada büyümek ve gelişmek isteyen firmaların ve kendini geliştirmek isteyen bireylerin en yakın yardımcısı olarak faaliyetlerine başladı.
“Tutkumuz eğitim, uzmanlığımız eğitim ihtiyaç analizi” mottosuyla yola çıkan Yardım Eğitim, eğitim ihtiyacının tespitinden, eğitimin gerçekleştirilmesine kadar eğitim sürecinizin her aşamasında tecrübeli uzmanlarıyla size yardımcı olmaya hazır.

Yardım Eğitim danışmanlarından kurumsal eğitimler ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen okurlarımız http://www.yardimegitim.com ve info@yardimceviri.com iletişim adreslerinden hızlı bir şekilde destek alabilirler.

Etiketler:

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.