Lityum Bataryalar Tehlikeli Midir?

img

Lityum bataryalar hatalı kullanılması durumunda çok tehlikeli olabilmektedir. Yüksek ısıya veya direk güneş ışığına bırakılmasın durumunda batarya yanıp tutuşabilir veya patlama yapabilecektir. Bu patlama durumu sadece yüksek ısı veya güneş ışığından kaynaklanmamakta bazen lityum pilinde gerçekleşen kısa devrelerde pilde bu etkilere yol açabilmektedir. Genelde lityum bataryaların bu ısıya duyarlılıklarının yüksek olmasından kaynaklanan yanmaların herhangi bir çözümü yoktur.

Başka bir konu ise lityum bataryalar, paketlerinin yırtılması veya herhangi bir şekilde hava ile temas etmesi durumunda batarya hemen alev alacaktır bu gibi durumlarda bataryaya müdahale edilmemeli temas edilmeden söndürülmelidir. Bu tehlikeli durumlar için çözümler mevcuttur. Sıcak ve güneşli havalarda pilin ısınmasına karşı bu elektronik eşyayı biraz dinlendirmek veya çeşitli ürünlerle soğutucularla destek olmak bataryanın tehlikeli bir hal almasını engelleyecektir. Teknoloji ilerledikçe daha gelişmiş lityum iyon bataryaları da tasarlanmıştır.

lityum batarya

Lityum Batarya Nedir?

Lityum batarya bir nevi tekrar doldurulabilen pil anlamına gelmektedir. Bilgisayardan telefona elektronik aletlerin enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Teknoloji geliştikçe kullanımı da yaygınlaşmaktadır.

Lityum bataryalar bir nevi akıllı batarya olarak tanıtılmaktadır. Bunun sebebi ise hafızaları olmamasından kaynaklanmaktadır yani bataryayı tekrar doldurmak için tamamen bitmesini beklemek gerekmemektedir veya tam dolmadan çıkarmak bataryaya zarar vermeyecektir.

Lityum bataryaların bilinen en kötü özelliği ise kullanım ömürlerinin üretildiği günden itibaren başlamasıdır. Lityum bataryalı ürün depoda bekliyor ve kullanılmıyor olsa bile pil ömrünü kaybetmeye devam edecektir. Lityum batarya hiç kullanılmasa bile her ay kendi bataryasından yaklaşık olarak %5 kadar şarj miktarı kaybeder. Tamamen boşalmış bir lityum bataryası tekrar kullanılamaz bir hale gelecektir. Ortalama olarak bir lityum bataryası fabrikada üretildikten sonra en fazla 3 yıl kadar bir ömre sahiptir.

Etiketler:, ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.