Mario Kaç Yılında Ortaya Çıkmıştır?

img

Mario Japon üretimi bir oyun olup Shigeru Miyamoto tarafından 1981 yılında ortaya çıkarılmıştır. Mario üretildiği ilk zamanlardan bu yana çok sevilen bir karakter olmuştur. Oyun, çok büyük bir kitleye ulaşmış ve sevilerek yıllarca oynanmıştır.

Shigeru Miyamoto Kimdir?

Araştıran, meraklı, gezmeyi ve çizim yapmayı seven bir insandı Shigeru Miyamoto. 1952 yılında mütevazi bir ailede açtı gözlerini. Hayal gücü çok kuvvetliydi ve yaşadığı bölge de hayal gücünü geliştirecek, kısıtlamayacak bir yerdi. 1970 yılında Kanazawa Munici Beceri ve El Sanatları Üniversitesi’nde eğitimini aldı ve okulu bitince babası ile görüşerek eski arkadaşı Zira Yamauchi ile görüşme ayarlamasını istedi. O zamanlar Nintendo’nun başkanıydı Yamauchi. Görüşme yapıldı ve ilk kez iş hayatına atıldı Miyamoto.

mario oyunu

Mario Nasıl Ortaya Çıktı?

Miyamoto işe başladıktan bir kaç sene sonra Nintendo Amerika büyük bir krize girdi. Piyasaya son sunulan oyun istenilen verimi sağlamamıştı ve Miyamoto’dan bir oyun üretmesi istendi. Miyamoto bir oyun yaptı ve böylece Mario’nun temelleri atılmış oldu. Miyamoto’nun ilk hazırladığı oyunda koca bir goril vardı ve oyuncular bir marangoz olan Jumpman’i yönlendirerek gorilin büyük bir dağa kaçırdığı sevgilisini kurtarmaya çalışacaktı. Oyun piyasaya sürüldü ve büyük sükse oluştu.

Jumpman geliştirilmeliydi ve 1983 yılında Mario Bros ortaya çıktı. Karakterin adı artık Mario’ydu ve bildiğimiz formatı ortaya çıkarılmıştı oyunun. Mario bloklardan atlıyor, altınlar topluyor ve canavarların üzerine zıplayarak onları alt ediyordu. Finalde ise prensesi kurtararak oyun tamamlanıyordu. Jumpman bir marangozdu, Mario ise bir tesisatçı. İlk oyunda kırmızı gömlek ve mavi renk bir tulum ile gördüğümüz karakter, Mario Bros’ta kırmızı bir tulum ve kahverengi gömlekle karşımıza çıktı. En son kıyafet değişikliği Super Mario Bros 2’de kırmızı bir tişört ve mavi tulum olarak geldi ve bir daha değişmedi.

Etiketler:, , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.