Masa Tenisi Nedir?

img

Masa tenisi, günümüz dünyasında gittikçe popülerleşmeye başlayan spor dallarından bir tanesidir. Salon sporları arasında en çok tercih edilen masa tenisi, mavi ya da yeşil renklerde üretilmekte olan dikdörtgen şeklindeki özel masalarda oynanmaktadır. Bu masaların genel olarak uzunluğu 2 metre 74 santimetre, genişliği 1 metre 52 santimetre ve yerden yüksekliği de yaklaşık olarak 75 ya da 76 santimetre olarak ayarlanmaktadır. Ayrıca masa tenisi hız ve çabukluk gerektiren sporlardan bir tanesi olduğu için, sporcuların rahat edebileceği geniş bir alana masanın kurulması tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra yine sporcuların rahat bir şekilde topu takip edebilmesi için yüksek miktarda aydınlatma da sağlanmaktadır. Masa tenisinde, masanın tam ortasına yaklaşık olarak 15 santimetre yüksekliğinde ve masanın çapı uzunluğunda ağ gerilmektedir. Bu ağ sayesinde de oyuncular sayı kazanmaktadır.

masa tenisi kuralları

Masa Tenisi Kuralları Nelerdir?

-Raket kullanılarak vurulan top, masa tenisi oynanan sahadan dışarı çıkmamak şartı ile ortaya gerilen ağın iki tarafında gidip gelmelidir.

– Masa tenisi servis atışı ile başlamaktadır.

– Masa tenisinde 3 ya da 5 set oyun oynanır.

– Oyuncu, kendi sahasına en çok bir kez zıplayarak gelen topu, raket aracılığı ile karşı tarafa göndermeye çalışır. Bunu başaramayan oyuncu ise, rakibine sayı kazandırır.

– Masa tenisi boyunca kazanılan her sayıdan sonra oyun, tekrar servis atışı ile başlar.

– Oyun süresi boyunca her 5 sayıda bir kez servis ile başlayan taraf değişmektedir.

– Set süresince toplam 21 sayı elde eden taraf, o seti kazanmış sayılır.

– Set sonunda berabere kalma durumu söz konusu ise, her sayıda servis atan taraf değişmelidir.

– Oyuna servis ile başlarken, servis atan taraf topu kendi sahasına yalnızca bir kez temas ettirerek topu karşı tarafa ulaştırmalıdır. Aksi takdirde servis atan taraf sayı kaybetmiş sayılacaktır.

 

 

 

Etiketler:, ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.