Mortgage Alırken Nasıl Hazırlanmalısınız?

img

Mortgage bir tür gayrimenkul finansman kaynağıdır. Bu konu edinmek için yeterli birikimi bulunmayanlara kira öder gibi her ay ev sahibi olmak isteyen kişilerin ödemeler yaparak konut sahibi olma imkanı sunar.

Mortgage kelime anlamı olarak ”İpotek Teminatı ” anlamına gelmektedir. Finans kuruluşları ev sahibi olmak isteyenler için vadeli kredi kullanırlar. Kişiler için son derece mantıklı bir yatırım örneğidir. Bu sistem toplum için son derece önemli bir sistemdir. Toplumun refah seviyesinde değerli bir yere sahiptir.

MORTGAGE ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Konut kredisi seçerken üstünde durmanız gereken en önemli konu kredi faiz oranıdır. Kredi çekerken öncelikle sağlıklı ve uzman kişiler tarafınca bilgi alınması gerekir. Seçeceğiniz konut kredisinin faiz oranı ne kadar düşük olursa aylık ödeyeceğiniz aylık taksitler ve toplam ödemeniz gereken tutarda o kadar düşük olur. Alacağınız evi iyi seçmeniz gerekir. Çünkü sizde artık emlak sektörüne adım atmış durumdasınız. Kredi faiz oranlarını karşılaştırın. Alacağınız evde kiracı varsa yapılan kira kontratını inceleyin. Yasal izinlerin alınıp alınmadığına bakın. Her konuyu dikkatli bir şekilde araştırıp ve kendinize göre yolunuzu belirleyin. Mortgage alırken kredi raporunuzu kontrol edin. Aksi takdirde bütün ödemelerinizi yapsanız bile kontrol etmediğiniz bir hata yüzünden borçlarınız ödenmemiş gibi gözükür. Aynı anda farklı kredi başvuruları yapmayın. Her bir bankadan teklif alın ve size uygun olan bankayı seçin.

mortgage

Bankadan ön onay almadan ev satın alma işlemini başlatmayın. Olası bir durumda bankayla olan kredi alımınız durabilir ve bunun sonucunda ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ödeyebileceğinizden fazla borçlanmayın. Uzun süre ödeyemeyecek duruma düşerseniz ev satın alımını erteleyebilirsiniz. Anlamadığınız kredi dokümanlarına imza atmayın. Mortgage sizi en az 10-15 yıl boyunca bağlayan bir kredidir ve taşıyamazsanız ipotekli olduğu için ödemelerin aksaması ile ipotek ettiğiniz şeye el konabilir. Faizlerin düşmesi için uzun süre beklemeyin. Mortgage kredisini alırken her türlü emlak ve ekonomi bilgisine sahip olmanız lazım. Gereksiz bilgilerden uzak durmanız gerekir. Ödemeler yapılırken kesinlikle sonradan kontrol edilmesi gerekir. Mortgage alırken önceden alan kişilerle istişare etmek ve bunun sonuncuda gerekli konular hakkında bilgi almak daha mantıklı olacaktır. Bu krediyi alırken ipotek ettiğiniz şeyi göz ardı etmeden bu işi yarı yolda bırakmamanız lazım.

Mortgage ile ev sahibi olabilmeniz için konut tutarının %25’i peşinat olarak verilmelidir. Türkiye’de 2007 senesinde Mortgage, konut kredisi yerine geçmiştir. En büyük avantajı uzun vadede düşük faizli kredi kullanımları sağlamaktadır. Son derece kazançlı ve sistemli bir yatırımdır. Mortgage sayesinde birçok aile şuanda ev sahibi konumundadır. İyi bir Mortgage ödeme planı oluşturmak için Mortgage hesaplama hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Mortgage şu anda ülkemizde oldukça fazla kullanılan, avantajlı bir yatırım projesidir.

Etiketler:, , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.