Mortgage Araçları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

img

Bankaların tabiriyle, Mortgage emlak veya konut kredileri anlamına gelmektedir. Kelime kökeni ise ipotek veya rehin koyma anlamlarına gelmektedir. Günümüzde iyi bir yatırım aracı olarak kullanılan konut, ileriye dönük bir yatırım yapmak isteyen veya ev sahibi olmak isteyen birçok vatandaşa umut olmaktadır. Bankalara konut kredisi başvurusu yapmak için, elinizde biraz nakit olması gerekmektedir. Bankalar almak isteyeceğiniz konutun tamamını ödemezler, ancak yüzde seksenini size temin ederler.

Bankalar hem kendilerini hem de müşterilerini garanti altına almak için, başvurularını mevcut kredibiliteye göre değerlendirmektedir. Müşterinin hem geçmiş kredi performansına hem de ödenmemiş kredi borcu hakkında takip kararı inceleyerek kredi çıkartma işlemi yapmaktadırlar. Kişinin önceki ödemelerinde aksaklıklar kredi notunu etkilediğinden, geçmişi çok istikrarlı olmayan müşterilere kredi çıkma oranı çok daha düşüktür. Bir bankaya bağlı kalmaksızın, aynı anda birçok bankadan kredi başvurusu yapılabilir.

Mortgage Kredisi Masrafları?

Birçok kredi türünde olduğu gibi Mortgage kredisinde de bankalar belli masrafları koymakla yükümlüdür. Bu masraflardan bazıları, bankaların kredi kullanma ücreti, ekspertizlerin ücreti, banka ve sigorta muamelesi vergileri, yaşam sigortası vb. gibi masrafları mevcuttur. Mortgage kredisi çeken bir kişi bu masrafların hepsini veya birçoğunu karşılamakla mükelleftir. Mortgage kredisinin bu prosedürleri uygulanmadığı takdirde kredi başvurusu iptal edilir veya onaylanmaz. kredinin onaylanması, kişinin ve bankanın kendini garanti alması için bu prosedürün uygulanması gerekmektedir.

Yasalar gereği, SPK lisanlı şirketleri tarafında, her banka Mortgage kredileri vermeden önce ekspertiz çalışmaları yapmakla mükelleftir. Bu araştırma işlemi sonucu, eksperler taşınmazın gerçek ve satış değerine bakıp, bankaya bildiri gönderiler. Bankalar da sonuca göre, taşınmazın değerinin en fazla yüzde seksenine kadar karşılama imkanı sunar.

Kişi farklı konutlar için bankanın takdiri doğrultusunda birden fazla konut kredisi alabilmektedir.

Mortgage Kredi Hesaplama Araçları

Artık bankaların kendi web sitelerinde hesaplama araçları sayesinde bankaya gitmeden, kişiler başvuracağı kredi tutarını kendileri hesaplayabilmektedirler. Kişi aylık ödeyebileceği tutar miktarına göre krediyi taksitlendirmektedir. Bu doğrultuda ödenecek aylık taksit tutarı size toplam ne kadarlık bir ödeme yapacağınız hakkında bilgi vermektedir.

Mortgage Faiz Seçenekleri

Mortgage kredisi sabit faizli ve değişken faizli olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Sabit faizli Mortgage kredisi, belirlenen aylık geri ödeme neticesinde, ödeme miktarında değişme olmaksızın ödenmesidir. Değişken faizli konut kredisi ise, bankalar belirlediği kredi endeksine göre piyasadaki değişikliklere göre, aylık ödenen tutar değişmektedir. Değişken faizli Mortgage kredisi, sabit faizli Mortgage kredisine göre daha düşük faiz oranına sahiptir.

Mortgage Kredisi Masrafları

Mortgage kredisi çeken bir kişi, taşınmazı devrettiği takdirde kredi ödemelerini tamamlamamışsa, kredinin tahsis edilen kişi ödemekle mükelleftir.

Konut kredisi ödemesi devam eden kişi, ödediği tutarın taksitleri bitene kadar, taşınmazı banka tarafından ipoteklidir. Bu nedenle taşınmazı ipotekli şekilde satabilir. Bankaya olan borcunu geri ödeme tutarı bitene kadar ödemekle mükelleftir.

Etiketler:, , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.