Nasıl Hayvan Sahiplenilir?

img

Barınaktan hayvan almak; sahipsiz olan tüm hayvanların gerek sıcak bir yuva, gerekse sahipleri için sadık bir dost olmaları açısından önemli bir faaliyettir. Bunun için barınaktan hayvan sahiplenme yuvasız hayvanlar için önem arz eden bir uygulamadır. Bu uygulamalar her şehirde yapılabilir. Bunun için faaliyet gösteren kuruluşlar vardır. Bu kuruluşlar hayvanların sahiplenilmesi için beli başlı prosedürler ortaya koyarak hayvanların emniyetlerini korumuş olurlar. Bu prosedürler hem sağlıklı bir sahiplendirme ve alan ailelerin hayvanlar için güvenli olması açısından uygulanmaktadır.

Hayvan Sahiplenmeye Nereden Başlamalıyız?

Yapılması gerekenlerin en başında sizin kararınız vardır. Öncelikle nasıl bir hayvan sahiplenmek istediğinize karar vermeniz gerekir. Örneğin istediğiniz hayvan kedi veya köpek mi olacağına net olarak karar verdikten sonra barınaktaki hayvanlar arasında hangisini seçeceğinizi kolaylaştırmış olursunuz.

Hayvan Sahiplenmek İçin Belli Başlı Kurallar

-Sahiplenecek kişi 18 yaşına erişmiş olmalıdır.

-Sahiplenecek kişinin mutlaka bir ikametgah adresinin olması gerekmektedir.

-Eğer sahiplenen kişinin oturduğu ortak bir alan ise (apartman vb.) ortak alanda yaşayan insanların rahatsız olmamaları adına izin alındığına dair imzalı bir kağıt olması gereklidir. Bu prosedür her şehir için gerekli olmayabilir.

-Eğer köpek sahiplenecekseniz tasma ve zincir gibi eşyalarını da yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

 

Tüm bu süreçten sonra hayvan sahiplenmek isteyen kişilere genellikle teslim tutanağı imzalatılarak adresleri kayıt altına alınır.

 

Sorumluluk gerektiren bu faaliyet için her şeye hazırlıklı olmak şarttır. Eğer hayvanı hevesle sahiplendikten sonra sorumlulukları ağır geldiği için sokağa veya hayvan barınaklarına bırakılan hayvanların psikolojiler son derece olumsuz etkilenebilir. Örneğin yuva sıcaklığına alıştıktan sonra tekrar barınağa gönderilen hayvanlar ortama uyum sağlayamadıkları için yaşamdan kopma aşamasına bile gelmektedir. Bu yüzden bu sorumluluğun altına girmeden önce mutlaka her şeye hazırlıklı olmalı ve kararınızdan tamamen emin olduktan sonra yukarıda belirtilen prosedürleri gerçekleştirmelisiniz.

Etiketler:

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.