Organın Dokudan Farkı Nedir?

img

Bildiğiniz gibi vücudumuz hücrelerden oluşmuştur. Bu bağlamda hücrelerin bir araya gelmesi ile dokular ve organlar oluşmaktadır. Dokular ve organlar ise canlıların bütününü oluşturmaktadır. Genel olarak baktığımızda hücre, doku ve organlar birbirleri ile son derece bağlıdır. Dilerseniz doku ve organların farkını daha net anlayabilmek için doku ve organın tanımlarına göz atalım.

Doku Nedir?

Doku: Birbirleriyle aynı göreve, benzer yapıya sahip hücrelerin bir araya gelmesiyle oluşan yapılara doku nedir. Organların oluşabilmesi için dokuların bir araya gelmesi şarttır.

Organ Nedir?

Organ: Genel tanımı itibari ile dokuların bir araya gelmesi ile organlarımız oluşur. Akciğer, kalp gibi bir çok organımız dokulardan oluşmakta ve vücudumuz için hayati fonksiyonları yerine getirmektedirler.

Organın Dokudan Farkı

Organla Dokunun Farkı Nedir? Kısaca Açıklayalım

Organla dokunun farkı ile ilgili kısaca açıklama yapmamız gerekirse, dokular belli başına bir fonksiyonu yerine getiremezken, dokuların bir araya gelmesi ile organlarımız bir araya gelir. Bu bağlamda canlılığın devamı için dokular ve organlar hayati bir görev üstlenmektedir. Hücre, doku ve organlar kesinlikle birbirlerine bağlı yapılar olup, hayatın devamlılığı için gereklidirler.

 

Etiketler:, ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.