Orgazm Nedir?

img

Orgazm nedir? sorusuna, beynin cinsel uyaranları yoğun bir şekilde alması sonucu, cinsel organların bu uyaranlara eş zamanlı tepki vermesi olarak yanıt verilebilir. Daha farklı bir yorumla orgazm nedir? sorusu yanıtlanmak istenirse, cinsel uyarım ve zevkin en üst noktada olduğu andır, denilebilir. Orgazm olmak çoğunlukla erkekler için önemli gibi görünmektedir, oysa kadın için de hayati önem taşımaktadır.

Orgazm olmak kişide ne gibi sonuçlar ortaya çıkarır?

Orgazm olan kişi, bedensel ve ruhsal bir rahatlama yaşar. Bu da pozitif bakış açısını arttırır, kişiyi daha mutlu, huzurlu ve sakin kılar.

Orgazm yaşayabilen kişilerin bağışıklık sistemi kuvvetlenir.

Orgazm, stresi azalttığından ötürü, kişinin daha verimli ve huzurlu olmasına sebep olur.

Orgazm, bedende yaşattığı rahatlama sonucu uyku kalitesini arttırır.

Orgazmın kişinin ağrı eşiğini arttırdığı tespit edilmiştir.

Orgazm anında bedenden atılan ter, cildin güzelleşmesine neden olur.

Orgazm, kişinin partneri ile arasında ki bağı kuvvetlendirir, kişilerin daha sosyal olmalarına yol açar.

Orgazma ulaştıran tüm hareketler doğal bir spordur, bu hareketler neticesinde salgılanan mutluluk hormonu kişinin daha huzurlu ve mutlu olmasına yol açar.

orgazm nedir

Orgazma ulaşmak için neler yapılabilir?

Orgazm olamama durumu daha çok kadında görülen bir durumdur. Kadın orgazmı, erkekte ki gibi sıvı çıkışı olmadığından sübjektiftir.

Kadının orgazmı yalnızca kadın için değil erkek için de önemlidir. Orgazm olan kadın, cinsel yaşamında daha aktif ve daha verici olacağından, daha mutlu bir cinsel yaşam için kadının orgazmı önem taşımaktadır.

Orgazmı tetikleyen ana organ beyindir. Kadının cinsel uyarılardan haz alıp orgazm olabilmesi için, ana odaklanması, cinsel tabularından ve korkularından kurtulması ve partnerinin yeteri kadar tensel uyarıda bulunması gerekli ve önemlidir, bunların gerçekleşmesi durumunda kadının orgazm olması kaçınılmazdır. Unutulmamalıdır ki, kadının orgazm olması erkeğe göre daha kolay bir süreçtir. Yeter ki kadın toplumsal mitlerin oluşturduğu korkularından uzak kalabilsin.

Etiketler:,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.