Otomotiv Sektöründe Vergilendirme

img

Paralar biriktirilir, araba modelleri en ince ayrıntısına kadar incelenir. Hangi modele hangi renk daha güzel gider, hangisi daha konforlu, hangisi daha güvenli gibi sorulara da cevap bulunduktan sonra galeri yolu tutulur. Para ödenir araba alınır. Önce ulaşılan hedefin mutluluğuyla arabanın tadı çıkarılır ama çok geçmeden anlaşılır ki araba eşittir masraf. Arabanın alınmasıyla masraf bitmiyor ne yazık ki. Bu işin bir de türlü türlü vergilendirmesi mevcut.

Alınan aracın cinsine ve modeline göre değişmektedir vergilendirmeler. Alınan ilk araçta araç bedelinin belirli bir kısmı olarak KDV ve ÖTV ödenmektedir.

Fakat sadece bununla da bitmiyor. Araca alınan benzin ve mazot gibi yakıt türlerinden de ÖTV yani özel tüketim vergisi ödeniyor. KDV yani katma değer vergisi de tüm her şeyin içerisinde mevcut halde.

Zorunlu Trafik Sigortası

Araç alındıktan sonra trafikte kullanabilmek için zorunlu trafik sigortası yaptırılması gerekiyor. Bu da yine aracın cinsi, modeli ve motor gücüne göre belirleniyor ve bu verginin de içinde de ÖTV ve KDV dahil.

Zorunlu Trafik Sigortası

MTV

Araç vergilerinin bir diğeri de MTV vergisidir yani motorlu taşıt vergisi. Aracın model ve motor gücüne bağlı olarak belirlenen bir vergi türüdür bu da. Bu vergi türü aracın motor gücüne ve yaşına göre belirlenir ve senede iki kere ödenen bir vergidir. İki taksit de bir diğeri ile eşit tutardadır. Bu taksitler yılsonunda enflasyona ve devlet belirlemelerine göre artış göstermektedir.

Fenni Muayene – Vizite

Aracın cinsine göre fenni muayene yani vizite verilmekte. Burada aracın trafiğe uygun durumda olup olmadığı belirlenmektedir. Eğer uygun değilse araçta kusur bulunur. Yaptırmak için servis ve oto sanayiye başvurulur. Vizite için belirli bir miktar ödenir. Ödenmediği takdirde ayda 10 TL’lik zam uygulaması yapılır. Bu ödenen verginin içinde de ÖTV ve KDV gibi vergiler ödenir.

Etiketler: , , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.