Oyun Hamuru Zararlı Mıdır?

img

Çocuklar hayata başladıklarında dünyayı öğrenmek üzere pek çok şey yapar. Bu faaliyetleri dünyayı ve etrafı tanımak içindir. Tanıma faaliyetinin neredeyse tamamı deneme yanılma yoluyladır. Deneme yanılma yaparken sınırları öğrenirler. Oyun yoluyla yaptıkları deneme yanılma çocuklar için en iyi yöntemdir. Oyun için pek çok materyal bulunmaktadır. Bu materyaller önceden şekil verilmiş halde olduklarından çocukların yaratıcılığına çok büyük bir katkısı yoktur.

Oyun Hamurunun Yararları Nelerdir?

Oyun hamurları istenen şekiller verilebildiği için çocukların yaratıcılığına ve hayal gücüne katkısı büyüktür. Çocuk oyun hamuru ile araba, ev, çiçek gibi pek çok şey yapabilir. Çocuklar, aynı zamanda benzeşim yoluyla nesneleri iki, üç boyutlu olarak yapabildikleri için algıları daha çok gelişecektir. Benzeşim yolunu seçmemeleri halinde ise hayal dünyalarındaki tasavvur ettikleri nesneleri yapacaklardır. Değişik renklere sahip olmaları nedeniyle, çocuğun renk uyumu anlayışı, estetik duygusunun oluşması ve el becerilerinin gelişimi konusunda aşama kat edilecektir.

oyun hamuru zararlı mı

Oyun Hamuru Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde pek çok katkı maddesi ile oyun hamuru yapılabilmektedir. Üreticiler tarafından daha çok kâr etmek veya herhangi bir sağlık kuralını dikkate almadan yaptıkları üretim bağışıklık sistemi tam gelişmemiş çocuklar için zararlı olabilmektedir. Oyun hamuru seçiminde ürün ambalajı üzerinde uluslararası genel kabul görmüş sağlık standartlarının sağlandığına ve orijinal ürün olduğuna emin olunmalıdır. Bu standartları sağlanıp sağlanmadığının en önemli kriteri ürünün fiyatı olmaktadır. Ürün alındığında ambalajından çıkarıldığında rahatsız edici bir kokusu olmamalı, oynarken cilt üzerinde renk bırakmamalı, ellerde alerjik reaksiyon gösterip göstermediği gözlemlenmelidir. Oyun hamurunun oynandığı platform temiz olmalıdır. Ayrıca çocuklara nezaret edilerek oyun hamurunu ağzına, gözüne, burnuna götürmemeleri sık sık hatırlatılmalıdır. Oyun hamurları pek çok maddenin bir araya gelmesiyle oluştuğundan oyun hamurunun kurumasını önlemek maksadıyla reaksiyona sebep olabileceğinden su, losyon gibi maddeler ilave edilmemelidir.

Etiketler:, ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.