Özel Ödemeli Mortgage Hakkında Bilinmesi Gerekenler

img

Mortgage, emlak piyasasını canlandırmak için devlet eliyle yapılmış bir taşınmaz kredisi türüdür. Burada amaç, hem tüketicilere ödeme kolaylığı hemde inşaat sektörüne canlılık verilmesidir. Çünkü bir ekonomide en önemli gelir değeri inşaat ve emlak sektörüdür. İktisat alanı bilim insanları ekonominin krize doğru gideceğini emlak ve özellikle inşaat sektöründeki gidişattan anlarlar. Yani ekonominin direği inşaat sektörüdür. Bu tarz ekonomi kaynaklı nedenlerle, Mortgage Yasası 5582 Sayılı Kanun ile 06 Mart 2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Mortgage Nedir?

Mortgage ipotekli konut kredisidir. Yani konuyu açacak olursak, taşınmaz bir malın -ev, arsa, dükkan gibi- ipotek alınması şartı ile verilen kredi türüdür. Alınan kredinin tüm taksitlerini ödediğinizde ipotek ortadan kalkar ve yeni bir mülk sahibi olursunuz.

İpotek Nedir?

Ödeyeceğiniz borca güvence olarak, borç ödenince kaldırılmak koşulu ile bir taşınmazı rehin veriyorsunuz. Tabii ki bu, alacaklı, yani karşı taraf lehine tapu siciline işleniyor ve güvence altına alınıyor. Özel ödemeli mortgage kredisi, taşınmaz sahibi almak isteyen kişilere ödeme kolaylığı sağlamayı amaçlayan bir süreçtir. Çoğu insanın gelir ortalaması farklı olduğu gibi belli dönemlerde kazandığı gelir de değişiklik göstermektedir. İşte gelir elde etme zamanları farklı olan tüketiciler için özel ödemeli mortgage burada devreye giriyor.

Örneğin; ticaret ile uğraşan bir tüketici iseniz yılın farklı dönemlerinde farklı gelirler elde ediyorsunuz demektir. Normal mortgage ödemesi gibi 120 aylık bir ödeme planı yerine, ödemeleri daha esnek yapabilecekleri bir taksitlendirme ile taşınmaz sahibi olmanız amaçlanıyor.

ipotek nedir

Normal mortgage’da 120 aya kadar vade (taksit) yapılıyorken özel ödemeli mortgage kredisinde bu 240 aya kadar çıkabiliyor Ödemelerinizi TL cinsinden yapabileceğiniz gibi yılın belli dönemlerinde daha az ya da daha fazla ödeme yapabilmek gibi bir özgürlüğe sahip olacaksanız. Eğer yılın belli dönemlerinde elinize toplu para geçiyorsa ara ödeme dönemleri imkanı da sunulmakta. Yani kesenize giren paraya göre şekillendirilmiş bir kredi türüdür. Tüm bunlar için çoğu bankanın koyduğu birkaç ön koşul bulunmaktadır. İlk olarak konut için kredi başvurusu yaparken başvurduğunuz tutarın %25’ini biriktirmiş olmalısınız. İkincisi ve en önemli şartı aylık ödemek isteyeceğiniz tutar, normal vadelere bölünmüş ödeyeceğiniz tutardan az olmamalıdır. Örneğin aylık 3000 TL konut kredisi ödüyorsunuz anaparanız ise 1000 TL olduğunu düşünelim. Esnek ödemeniz, ana paranızdan yani 1000 TL’den daha az olamaz.

Bu oranlar bankadan bankaya çeşitlilik gösterebilmektedir. Eğer bir taşınmaz almak istiyorsanız ve bunu özel ödemeli mortgage kredisiyle yapacaksanız, size en uygun gelen banka ile çalışmanızda fayda vardır. Uzmanlar banka ile birebir görüşmeye giderek ayrıntılı bilgi almanız konusunda hemfikirdir. Ayrıca başka bir taşınmaz sahibi olmanız gerektiğini ve bunu ipotek olarak vereceğinizi unutmayın. Yani ev ya da arsa gibi bir taşınmaz üzerinize görünmelidir.

Etiketler:, , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.