Özgüven Nasıl Kazanılır?

img

Özgüven; bir insanın cesaretli olması, kendine güvenmesi, inanması ve neler yapabileceğinin farkına varıp sahip olduğu gücü kullanabilmesidir. Özgüven sahibi insanlar kendileriyle ve bulundukları çevre ile barışık yaşarlar.

Özgüveni Etkileyen Etmeler

İnsanlar doğuştan itibaren özgüven olgusuna sahip olarak yaşarlar. Zamanla bazı tutumlar ve davranışlar özgüveni olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. İçinde yaşanılan çevrenin kültürel yapısı, ailenin tutumu, akranların yargıları insandaki özgüven olgusunu etkileyebilir. Özellikle çocukların ilk çevresi olan ailede önemli rol oynayan anne ve babaların tutum ve davranışları bu konuda belirleyicidir.

Özgüven ve Akademik Başarı

Bulunduğu ortamda sürekli horlanan, küçük düşürülen, saygı ve sevgi görmeyen bir insan kendine güven duyması imkânsızdır. Gördüğü muamele ile kendini değersiz görür ve zamanla içine kapanık bir ruh hali içinde yaşar. Okul hayatında çekingen tavırlar sergiler, derse katılım noktasında kendini yetersiz hisseder. Bildiği bir konu hakkında fikir sahibi olsa bile bunu ifade etmede sıkıntı yaşar. Bunun gibi durumların sayısı arttıkça okula karşı soğukluk başlar ve başarı seviyesi gittikçe düşer.

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüven, insan hayatını bu kadar etkilediğine göre özgüven sahibi olmak ve özgüvenimizi yükseltmek için çaba sarf etmek gerekir. Öncelikle insan kendisine güvenmeli ve taşıdığı potansiyelin farkında olmalıdır. Kendini rahat hissetmediği, moral bozucu ve stres kaynağı olabilecek ortamlardan uzak durmalıdır. Fiziki olarak ideal bir formda olmalı. Aşırı kilolu ya da zayıf çelimsiz birinin kendine güven duyması zorlaşır. Bu durumdan kurtulmak için düzenli ve dengeli beslenmek ve spor yapmak gerekir. Asla altında kalkamayacağı bir yükün altına girilmemelidir. Küçük hedefler belirleyip, bu hedefe ulaşmak için planlı bir çalışma yapılmadır. Çünkü küçük bir iş bile olsa, başarılı bir şekilde bitirilirse özgüven duygusunu olumlu etkiler.

Etiketler:, , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.