Prostat Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?

img

Prostat; doğuştan itibaren tüm erkeklerde bulunan ve idrar torbasının çıkışını saran salgı salgılayan bir bezdir. İdrar yollarındaki bakteri ve virüslerle savaşması için bir takım salgılar üretir. Prostat belirli bir yaştan sonra kendiliğinden büyümeye başlar.  Tamamen fizyolojik bir olay olan prostat büyümesi saçlara akların düşmesi kadar tamamen doğaldır. Ancak prostatın da büyümesi için bir takım koşulların sağlanması gerekir. Bunlardan birisi yaşlılık diğeri de erkeklik hormonunun olması ve sağlıklı salgılanmasıdır. Prostatın büyümesi için erkeklik organın ve hormonların kanda belirli bir seviyede olması gerekir.

 

Prostatın Belirlileri Nelerdir?

Prostatın belirtileri arasında ilk sırada idrar yapıldıktan sonra idrar torbasının tamamen boşalmadığı hissi oluşması ilk belirtidir. Diğer belirtiler ise sırasıyla;

  • İdrar yapma esnasında kesik kesik yapma,
  • Normal bir şekilde tuvaletin geldiğini anlamadan birden sıkışma hissi oluşması ve tuvalete koşarak yetişme,
  • Sık sık idrar küçük tuvalet ihtiyacının gelmesi,
  • İdrar yapma esnasında idrarın ince bir şekilde vücuttan atılması,
  • İdrar yaparken bile sanki büyük tuvalet yapıyormuş gibi ıkınma ihtiyacı olması,
  • Geceleri sürekli tuvalete çıkmak,
  • İnce bir şekilde uzağa gitmeden kesikli idrar çıkışı,
  • İdrar tamamen bittiği halde damlamaların olması,
  • İdrarı tutamayıp kaçırma

Gibi birçok belirtisi mevcut olup kolaylıkla teşhis edilebilir.

Prostat İçin Tanı Nasıl Konur?

Prostat kanseri tanısı için bir uzman üroloğa görünmek gerekir. Ürolog eline bir eldiven giyip parmaklarıyla penisi inceler ve bu inceleme esnasında sıvı akışı olursa bu sıvıyı bir kaba alıp incelerler ve tanı bu raporlar doğrultusunda konur.

Prostat Kanseri Riskleri Nelerdir?

Her kanserde olduğu gibi bu kanser çeşidinde de bazı riskler mevcuttur. Prostat kanseri kişide genetik ve genetik olmayan iki yolla ayrılır. Genetik yollarla meydana gelen prostat kanseri nesilden nesile aktarılır ve değiştirilmesi pek mümkün değildir. Ancak genetik olmayan bir şekilde meydana gelen prostat kanseri kişinin yaşadığı çevre, tükettiği yiyecek ve içecekler gibi birçok çevresel faktöre bağlı olduğu için değiştirmek mümkündür. Genetik olmayan bazı etkenler örneğin; sigara ve alkol kullanımı gibi sağlıklı hücreleri de hasta edip kanseri tetikleyebilir.prostat tedavisi

Prostattan Korunma Yolları

Prostat hastaları gün içinde bolca su tüketmeli ve sulu gıdalar yemeliler. Ayrıca prostat hastaları psikolojik ve sosyal olarak mutlu olmaları gerekir çünkü bu hastalığın tedavisinde de moral çok önemlidir. Prostat kanseri görülen 50 ve üzeri yaşında ki bireylerin büyük çoğunluğunda prostat büyümesi de görülebiliyor.

Prostat kanseri veya prostat iltihaplanmaları idrar problemlerine yol açıyor ve prostat görülen bireyleri hem sosyal hem psikolojik olarak etkileyebiliyor. Prostat kanseri riskini azaltmak için et, margarin, yağda kızartılan yiyecekler ve yağlı süt ürünleri tüketimini minimum düzeye indirmek gerekir.  Ayrıca prostatı önlemek için likopen içeren gıdalarla birlikte deniz ürünleri, taze meyve ve sebze, E vitamini yönünden zengin gıdalar, kabuklu kuruyemişler gibi sağlıklı ürünler tüketmek gerekir.

Prostatın Tedavisi Nasıldır?

Tedaviye başlamadan önce ilk olarak hastanın prostat kanseri olup olmadığı araştırılmalıdır. Kanser teşhisi konan hastalara daha farklı tedavi yolları uygulanmaktadır. Eğer hastada iyi huylu prostat büyümesi mevcutsa ve tedavi için izin verilirse böbrek ve bağırsakların durumu da göz önüne alınarak tedaviye başlanır. Eğer prostat ciddi anlamda idrar yapmayı engeller hale gelmişse cerrahi yollara başvurulur.

Etiketler:

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.