Reflünün Bilinmeyen Etkileri

img

Uzmanlara göre asit reflü mide asitlerinin yukarı çıkması sorunu sık karşılaşılan bir durumdur.  Neredeyse hepimizde zaman zaman mide asidinin yukarı çıkması, mide ekşimesi mide yanması gibi sorunları deneyimliyoruz ve belirgin semptomu göğsünüzde veya boğazınızda yanma hissidir. Reflü ayrıca diğer semptomlara da neden olabilmektedir.

Bilinen basit reflüsemptomları

Tükürük: Bir şeyler yediğinizde aşırı tükürük salgılıyorsanız ya da ağzınızdan tükürük akarsa bu işaret reflünün bir göstergesidir. Kusma öncesi ağzın sulanması da belirtidir. Tükürük bezleri özofagusta tahriş edici bir madde bulduklarında yoğunlaşırlar.

Zatürreeye Neden Olabilir

Mide asitleri sadece yemek borusundan yukarı çıkmaz, akciğere de karışabilirler. Bu da zatürre hastalığına neden olabilir. Reflü hastalığı akciğer hastalıklarını da tetikler.

Kalp Krizine Benzer Semptomlar

Reflü mideyi değil diğer tüm sistemleri etkiler. Kalp krizi belirtilerine benzer göğüs ağrısı yapabilir. Bu nedenle hastalar bu belirtiyi ciddiye almayabilirler. Reflü göğüste ağrı yapabilir ancak kalp krizi belirtisi de olabileceği için göğüs ağrısı ciddiye alınmalıdır.

Astımı Tetikleyebilir

Eğer varsa solunum sorunlarınız varsa reflü yüzünden nefes alış verişiniz daha da kötüleşebilir. Özellikle de geceleri nefes darlığı daha ağır basar.

Asit ayrıca solunum yollarına gidebilir ve doğrudan tahrişe neden olabilir, boğulma hissi ve öksürme sonucu en derin uykudan bile uyanabilirsiniz.

Yutma Sorunları

Yemek yerken yutmakta zorlanabilirsiniz. Reflü bu zorluğa neden olabilir.

Bilinen Reflü Belirtileri

  • Kötü ağız kokusu
  • Mide yanması
  • Ağza yakıcı sıvı gelmesi
  • Şişkinlik
  • Yutmada güçlük
  • Ses kısıklığı

Reflü Tedavisi

Reflü semptomları arasında genellikle; mide içeriğinin ağza kadar çıkması, yutma güçlüğü, görülmektedir. Ağrılı yutkunma hıçkırık, midede bulantı ve kusma ise ender olarak ortaya çıkar. Tanı koymak veya hastalığın şiddetini belirlemek gerekir bunun  için endoskopi, pH ölçümü, kontrastlı grafilermanometrik çalışmalarla tedavi belirlenir. Ancak hastanın yaşam tarzını değiştirmesi gerekir. Sadece ilaçlarla tedavi işe yaramaz. Ya da sadece temkinli davranarak ve sağlıklı beslenerek de reflü bastırılabilir. Reflü tedavisinde kızartmalardan,  domates salçasından, alkolden, çikolatadan, naneden, soğan ve sarımsaktan, kahveden uzak durmak gerekir.

Günümüzde en kolay şekilde tedavi edilebilen ve binlerce farklı ilaç seçeneği olan mide organımızın hastalıkları; ciddi bir tedavi ve kalıcı yaşam tarzı değişiklikleri ile halledilebilir. Ancak ciddiye alınmadığı durumlarda hastalık ne kadar basit olursa olsun, tetikleyici faktör olarak bize büyük sorunlar çıkarabilir. Evrenimizde trilyonlarca farklı virüs bakteri soluyoruz. Bunlar vücudumuzda fırsat kolluyor. Onları engelleyen tek şey, bağışıklık sistemimizdir. Bağışıklık sistemi zayıfladığında bu bakteriler tıpkı yeni ölmüş bir insanın vücudu gibi, yok edici güçlerini ortaya koyarlar ve organları yiyip bitirirler. Bu nedenle sağlıklı beslenmek, zararlı alışkanlıkları terk etmek ve yeterince egzersiz yapmak; bedensel ve ruhsal bütünlüğümüzü korumak gibi sorumluluklarımızı yerine getirdikçe, daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürebiliriz.

Etiketler:, , , , , , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.