Saçkıranın Nedeni

img

Bağışıklık sisteminin vücudu dışarıdan gelen tehlikelere karşı koruyamamasıyla, kadın erkek ayırmadan saç ile başlayıp tüm tüylerin dökülmesine neden olan hastalıktır. Kalıtsal olduğu tahmin edilir. Bulaşıcı değildir. Daha onlu yaşlarda olan gençlerde başladığı görülmüştür.

Saçkıranın nedeni birden fazladır. Vücudun kendini koruyamamasıyla oluştuğu bilinir. Ancak bu nasıl saçkırana neden olduğu henüz tıp dünyasında çözülmüş değildir. Kişinin genetik yapısı, stres, çevresel faktörler gibi nedenler bu hastalığı tetikleyecektir. Aile geçmişinde diyabet, romatoid astrit, tiroid, lupus gibi hastalıklar varsa saçkırana yatkınlık olabilir. Saçkıran olan kişilerde astım, egzama, kansızlık, saman nezlesi ve ya tiroid hastalıkları görülmüştür. Dolayısıyla bu hastalıkların saçkırana sebebiyet verdiği söylenebilir.

Bağışıklık sistemi vücudu koruyamadığı zaman vücuda saldırmaya başlar. Alyuvarlar, saç köklerinde bulunan kök hücreleri küçültür. Saç kökleri yıpranır, büyüyemez, üretimini zamanla durdurur.

Üzüntü, stres, depresyon durumları kişilerin bağışıklık sistemini zayıflattığı için bu kişilerde saçkıran görülmesi muhtemeldir.

Saçkıran geçer mi?

Hastalar saçlarının tamamını kaybetseler bile yeni hücrelerle desteklenerek kökler güçlendirilebilir. Bazı hastalar eski saçlarına kavuşur. Hastalığın tekrarlanma durumu vardır. Genellikle beyaz çıkan saçlar daha sonra renk kazanır. Bazı hastalar ise türlü tedaviler denese de olumlu sonuca ulaşamaz.

Saçkıran tedavisi

Öncelikle tekrarlanma durumunu engellenmek henüz mümkün değildir. Saçkıran ağrıya ve ya başka rahatsızlıklara da sebep olmayacaktır. Hekim tarafından önerilen ilaçlar ve ya kremler dışında, sarımsak ile tedavisi yaygınlaşmıştır.

 

Bilimsel tedavi arayanlar için ise kortizonlara başvurulur. Çok ince bir iğne ile saç köklerine enjekte edilen kortizon yüzde yetmiş oranında tedaviyi başarılı sonuçlandırdığı söylenebilir. Biraz pahalı bir madde olan sabde maddesi üretimi Türkiye’de yapılamaya başlanan diğer önemli tedavi yöntemine olanak sağlar. Bu maddenin günde iki defa uygulanmasıyla saç köklerine inerek dökülmeyi engellediği görülmüştür. Yalnız bu madde biraz can yakıcıdır.

 

Etiketler:,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.