Tenis Nasıl Oynanır?

img

Tenis hem fiziksel hem de zihinsel kondisyon gerektiren spor branşları arasında yer alır. Toplam 3 setten oluşan tenis karşılaşmalarında, her sette 6 oyun kazanarak rakibine üstünlük sağlayan oyuncu o setin galibi olarak ilan edilir. Tenis sahalarının standart büyüklüğü 18×36 metre büyüklüğünde olur. Ancak tekli ya da çiftli maç oluşuna göre en büyüklüğü 15 metreye kadar düşebilir.

Tenis Kortunun Standart Ölçüleri

Bir tenis kortunun arsa büyüklüğü her ne kadar 18×36 metre olsa bile, kortun oyun oynanan kısmı 23,77 metre boy ve 10,97 metre en olur. Çiftler ve tekler olarak oynanabilen tenis oyununda, çiftler karşılaşması için koridor mesafesi ise 1,37 metre olarak uygulanır. File ile oynanan tenis için file yüksekliği 91,4 santimetre olarak kabul edilir. Kortun yan kısımlarda yer alan nizami boşlukları ise 3,66 metre olarak düzenlenir.

Tenis Kortunun Standart Ölçüleri

Tenis Oyununda Vuruşlar

Forehand (düz vuruş) ve Backhand (ters vuruş) olarak adlandırılan iki ana vuruş vardır. Tüm bir oyun boyunca sporcuların en sık kullandığı vuruşlar olan her iki tip vuruşun ise farklı stilleri bulunur. Bunlar dışında vole ve smaç olarak adlandırılan iki vuruş daha vardır. Tenis maçları servis atışı ile başlar. Servisi genellikle Backhand ya da Forehand ile karşılayan rakip oyuncu topu diğer sahaya gönderir.

Nizami Servis Atışı Nasıl Yapılır

Nizami Servis Atışı

Servis atışını kullanacak oyuncu saha çizgisinin orta kısmında yer alan işaretli çizgiye gelerek atışını yapar. İlk top rakip oyuncunun ilk yarı sahasına düşmek zorundadır. Daha sonra devam eden vuruşlarda ise topun saha içine düşmek koşulu ile bir kere sekme hakkı bulunur. Rakip oyuncu yerde bir kez seken topu karşılayarak vuruşunu yapar ve topu diğer oyuncuya gönderir. Top iki kez sektiğinde ya da vuruş yapılamadan saha dışına çıktığında ise sayı kaybedilir.

Etiketler:, , , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.