Türk Savunma Sanayi Projeleri Nelerdir?

img

Türk savunma sanayiinde öncü kurum olan Savunma Sanayii Müsteşarlığı bünyesinde ülke savunmasının sağlanmasında etkin kullanmak üzere değişik projeler geliştirilmektedir. Söz konusu kurumda geliştirilen Türk savunma sanayi projeleri nelerdir? Projeler, araştırma geliştirme, hava, deniz ve kara araçları, elektronik sistemler, silahlar, insansız araçlar başta olmak üzere on iki farklı dairenin bünyesinde geliştirilmektedir.

Siber Güvenlik İle İlgili Projeler

Müsteşarlık bünyesinde üzerinde çalışılan projelerin bir bölümü kurumun evrak ve bilgi akışını elektronik sistemler üzerinden gerçekleştirmeye yönelik bilişim sistemi yönetimine ilişkin projelerdir. Projelerin büyük bir bölümünü ise savunma sanayiine yönelik kendini koruma ve siber güvenlik sistem projeleri oluşturmaktadır.

Küresel anlamda sürekli artan siber güvenlik tehdidinin önlenebilmesi, saldırı durumunda tepkilerin gecikmeden verilebilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bilgi sistemlerinin güvenliğinin sağlanması amacıyla Siber Savunma Merkezi kurulmasını amaçlayan proje geliştirilmiş ve 16.12.2016 tarihinde sözleşmesi imzalanmıştır.

siber güvenlik

Kendini Korumaya Yönelik Sistem Projeleri

Korumaya yönelik geliştirilen sistem projelerinde füze ikaz ve elektronik harp sistemleri ile sinyal kesici araçların entegrasyonuna yönelik projeler öne çıkmaktadır. Kara, Hava, Deniz, Jandarma ve Özel Kuvvetler Komutanlıkları bünyesindeki helikopterler ile entegre edilecek füze ikaz sisteminin ülkemizde üretimini lisans altında mümkün kılacak projenin gerçekleştirilmesi Aselsan tarafından yüklenilmiş ve entegrasyon gerçekleştirilmiştir. F-16 savaş uçakları için füze ikaz sisteminin temin edilmesi ve entegrasyonu için yurt dışından alım veya yurt içinde üretim üzerinde çalışılmaktadır.

Radar ikaz ve lazer ikaz alıcıları ile karıştırıcı sistemlerin Türkiye’de üretiminin gerçekleştirilmesi ve silahlı kuvvetler bünyesindeki diğer sistemler ile entegrasyonunun sağlanması ve bu sistemin bakım onarımı, geliştirilmesi ve koşullara göre değişiklik yapılmasına olanak sağlayacak şekilde altyapının geliştirilmesi için Aselsan ile anlaşma sağlanmış ve doğrulama faaliyetleri sona ermiştir. Entegrasyon süreci devam etmektedir.

Etiketler:, , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.