Ülkemizdeki En Eski Şehir Hangisidir?

img

Ülkemiz, geçmişten itibaren birçok medeniyetin bulunduğu alan olmuştur. Ülkemizin kültürel bakımdan bu topraklarda birçok şehir ve tarihi eser barındırmıştır. Çoğu tarihi eser zamanla tarihin altında kalmıştır. Bu coğrafyaya yerleşen medeniyetler, bir sonraki medeniyetlere aktarımlarda bulunmuş ve bu binlerce yıl devam etmiştir. Medeniyetler her zaman şehirler kurmuş, bu kurduğu şehirler büyümüş ve çoğu güçlü imparatorluklar kurmuşlardır.

Ülkemizde En Eski Şehir Hakkari

Bugüne kadar yapılan araştırmalar sonucunda ele geçirilen bilgilere göre çok eskiden buraya Sümerler, Asuriler, Babiller ve Medler hüküm sürmüştür. Pers imparatorluğunun hakimiyetine girmiştir. İslam Tarihi açısından da Halife Ömer zamanında fethedildi. Osmanlı Devleti zamanında ise, Yavuz Sultan tarafından Çaldıran Savaşıyla hakimiyet altına alınmıştır. Birinci Dünya Savaşında ise Rus birlikleri, Hakkari’nin merkezi Çölemerik’i işgal ettiler fakat Türk birlikleri tarafından tekrar ele geçirildi.

Milli Mücadele’nin olduğu zamanlarda ise Yüksekova, Şemdinli gibi ilçelerle Hakkari vilayeti kuruldu. Çoğu medeniyete ev sahipliği yapan ve bununla birlikte çok savaş gören bu il Türkiye’nin çok eski şehridir. İlk çağlarda ise kule gibi görülmüş, yani savunma aracı olarak kullanılmıştır. Bu bölgelerde mağaralarda ilk çağlardan resim ve tarihi eserler bulunmaktadır. Yani çok uzun zamandan beri yaşam belirtisi ve kültürel etki gösteriyor.

en eski şehir

Tarihe Işık Tutan En Eski Diğer Şehirler

Ülkemizin bulunduğu bölge ve coğrafya dolayısıyla çoğu medeniyete, topluluğu içinde barındırdığından dolayı birçok şehrimiz tarihinden hiçbir zaman kopmamıştır. Konya, İstanbul, Adana, Bursa, Karabük ve buna benzer onlarca şehir kendi içinde birçok tarihi barındırıyor. Bu dünya tarafından kabul edilmiş ki, Karabük şehrinin turistik abidesi ve Safranbolu, UNESCO yapısı tarafından koruma altına alındı. Şanlıurfa şehrimizde bulunan Göbeklitepe Höyüğü, dünyadaki en eski mabedi özelliği unvanı taşımaktadır. Ülkemiz birçok bulundurduğu tarihi ve medeniyet sayesinde dünyada medeniyetin beşiği sayılmaktadır.

Etiketler:, , , , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.