Ünlülerin Tercih Ettiği Markalar Nelerdir?

img

Ünlülerin tercih ettiği markalardan önce ‘ünlü’ kelimesini açıklamalıyız. Ünlü kelimesi birden fazla insana mal olmuş ve sayıca fazla insan tarafından tanınan insanlar hakkına kullanılır.

Peki, ünlülerin tercih ettiği markanın halk üzerindeki etkisi nedir?

Bugün baktığımızda insanlar takip ettiği ünlü şahısların seçimlerine büyük önem veriyor çünkü insanlar sevdiği ve takip ettiği ünlü gibi olmak istiyor bununda başlıca yolu o ünlü ile aynı seçimleri yapmaktan geçiyor bir ünlünün alışveriş yaparken tercih etmiş olduğu marka o ünlüyü takip eden bir sürü takipçisi tarafından zihinlere yazılı ve yapılacak ilk alışverişte ünlünün tercihi olan marka tercih edilir. İnsan kendi bilinçaltına kaydettiği bu markaları alarak ünlü kişiye bir adım daha benzemeye çalışır ve kendini tatmin eder.

Ünlüler marka tercihini neye göre yapar?

Ünlüler birçok insan tarafından takip edilen kişilerdir fakat her insan da olduğu gibi ünlülerde de oluşan psikolojik ‘daha fazla’ algısı doyumsuzluk isteği sebebiyle ünlü kişi yapacağı seçimlerle kendi adını daha da popüler yapmak amacıyla tercihini buna göre yapar. Ünlülerin bu konumda tercih ettiği markalar elbetteki tüm insanlar içinde tanınan ve bilinen ünlü markalardır. Çoğu insan tarafından pahalı ve kaliteli görülen ünlü markalar ünlülerin tercih ettiği markalar olup aslında 2 tarafında kendi markasını geliştirdiği bir alışveriş olmaktadır.

Karşılıklı fayda

Ünlüler yapmış oldukları seçimlerde ünlü markaları seçerek hem seçmiş oldukları markayı kendi ismi ile popüler hale getirirken hemde tercih ettiği marka ile kendi adını daha da popüler hale getiriyor ve böylelikle yaptığı alışveriş ile karşılıklı fayda elde etmiş oluyorlar.

Ünlü biri bilinmeyen bir marka tercih edemez mi?

Ünlü kişilerin ünlü markaları tercih ettiğini ve bu markalardan alışveriş yaptıklarını açıkladık ancak ünlüler elbette ünlü olmayan veya toplumda beğeni görmeyen tercih edilmeyen markalardan da alışveriş yapabilirler. Bu tercih ünlünün kendi tercihi ile alakalıdır insanlara gösteriş yapmak yerine kullanışlı kendi işine yarayacak bir ürün almak isteyebilir. Bunun neticesinde de kazanan ünlünün kullanmış olduğu az tanınır marka olur.

Pazarlardaki meşhur yazılar

Semt pazarlarına çoğu insan gitmiştir ve şu ünlü de buradan aldı ya da bu ünlünün alışveriş yaptığı tek adres burası gibi yazılar görülür. Bu yazılar aslında ünlünün tercih etmemesine rağmen sanki tercih etmiş gibi onun adını kullanarak prim yapılan yazılardır. Bunun etkisi olur mu olmaz mı elbette tartışılır ama insan zihninde bir etki yarattığı kesin!

Ünlüleri tercih eden markalar?

Burada bahsettiğimiz markaların kendi marke değerlerini artırmak için yapmış oldukları reklamlar yazımızda buraya dek ünlülerin ünlü marka tercih ederek karşılıklı fayda sağladığını bunun yanında ünlülerin daha az tanınır marka tercih ederek kendi isteklerini karşılamak için yaptığı tercihlerden bahsettik son olarak da ünlülerin yapmış olduğu reklam ve sponsorluk anlaşmaları vardır.Bu anlaşmalarda markalar kendi marka değerlerini artırmak için sayıca çok insan tarafından tanınan bir ünlü ile anlaşarak o ünlüye kendi markasının ürünlerini ücretsiz bir şekilde verebilir. Burada ünlü kişinin marka tercihi yapmış olduğu sponsorluk veya reklam anlaşmasına dayanır. Ünlülerin tercih ettiği markalar ünlü kişinin yapacağı anlaşma, karşılıklı fayda veya sadece ihtiyacını karşılamasına göre değişim göstermektedir.

 

Etiketler:, , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.