Vajinal Koku

img

Günümüz kadınlarının çoğunun şikayetçi olduğu bir konu vardır ki bu vajinal kokudur. Vajinal koku bir kaç sebepten kaynaklanabilir. Gerek iç çamaşırından gerekse çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu kokunun asıl sebebi, vajinanın içinde vajinanın sağlığını dengede tutan mikroorganizmalar bulunur. Mikroorganizmaların dengesini bozacak bir şey olduğunda vajinanın içindeki diğer mikroorganizmalarda devreye girecektir. Bunlar mantar veya bakteri gibi mikroorganizmalar olabilir. Peki, vajina sağlığını korumak ve vajinada koku oluşumunu önlemek için neler yapmalıyız?

 

VAJİNAL KOKUYU EN AZA İNDİRGEMEK İÇİN NE YAPILMALI?

Giyilen çamaşırlar ve kıyafetlerde kokuya sebep olmaktadır. Dar kıyafetler giyildiğinde vajina nefes alamaz hale gelecektir ve haliyle dengesi bozulup mantar ve benzeri mikroorganizmalar devreye girecek buda kötü kokuya neden olacaktır. O halde giyilen pantolonlar geniş tutulmalı ve pamuklu iç çamaşırlar giyilmeli. Partner ile cinsel ilişkiye girmek zaman zaman vajinal kokulara sebebiyet verebilir. Bu sebepten cinsel ilişki sonrası tuvalete gidilmeli, temizlenip banyo yapılmalı gerekirse ilişkiye girmeden önce kondom dahi kullanılmalıdır.

vajinal koku

 

VAJİNAL KOKU BELİRTİLERİ VE TEDAVİ

Gerek çamaşır dolayısıyla gerek ilişki dolayısıyla vajinal koku hissediliyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır. Danışılmadığı sürece eğer vajinada mantar bakteri ve benzeri mikroorganizmalar hastalık oluşturmuş ise kafaya göre ilaç kullanımı yanlış olacaktır. Mantar enfeksiyonunda kötü kokuyla beraber vajinada beyaz çökelek tarzda görüntüler olur. Genelde bu tarz enfeksiyonlarda kokmuş balık kokusuna benzer bir koku oluşacaktır. Bu durumda muhakkak doktora gidilmeli, doğru ilaç ve tedaviler uygulanmalıdır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR

Vajinadaki kokuları meydana çıkaran hareketlenmeler dolayısıyla kişide bazı yan etkiler gelişebilir. Böyle durumlarda endişe edilmeden, kendi başına hiç bir ilaç ve benzeri madde kullanmadan uzman bir doktora başvurulmalıdır. Dikkat edilmesi gereken yan etkilerden bazıları; ağrı, acı, yanma, normal dışı renklerde akıntılardır.

 

 

 

Etiketler:, , , , , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.