Varis Nedir? Varisten Korunma Yolları

img

Varis hastalığı genellikle ayaklardaki damarların fazla genişlemesi ile oluşan cildin görünümünü bozan ve cildimizi kötü yönde etkileyen bir hastalıktır. Amerika’nın Washıngton Unıversity de yapılan araştırmaya göre ülkemizde her 10 kişiden 6-7 kişi civarı varis hastalığına yakalandığı görülüyor.

Varisin Oluşma Nedenleri?

Varis genellikle kalıtım ile oluşan bir damar hastalığıdır. Daha çok anneden gelen genler ile meydana gelir. Varise sebep olan diğer hususlar ise dengesiz ve sağlıksız beslenme ve yaşam alanımızda ki uygun olmayan kötü koşullar kalıtım sonrası en önemli etkenlerdir.

Varise Karşı Alınacak Önlemler

Varise Karşı Alınacak Önlemler

Peki varis oluşmadan engellemek mümkün değil midir? Elbette ki mümkündür. Varis hastalığına karşı alınabilecek olan başlıca önlemler sırasıyla;

 • İlk olarak dengeli beslenmeye özen göstermek gerekir. Daha çok taze balık, taze sebze ve meyve tüketimini artırarak varis oluşumuna önlem alabiliriz. Taze lifli yiyecekler ile birçok hastalığa olduğu gibi varise de önlem alınabilir. Lifli yiyecekler ile toplardamardaki basınç azaltılarak genişlemesine engel olunabilir.
 • İçerdiği antioksidan maddeler sayesinde varis oluşumunda etkili olan oksidanları engelleyerek varis oluşumuna engel olmanızda çok büyük yardımcılardır; Kiraz ve Böğürtlen.
 • Her ne kadar sevilmese de zencefil soğan ve sarımsak gibi antibiyotik deposu besinler sayesinde varis oluşumuna engel olabilir ve varis oluştuysa tedavi edebilirsiniz.
 • Sigaradan dondurmadan ve kızartma türü yiyeceklerden uzak durmak her zaman varis oluşumuna engel olur. Sadece varis oluşumu değil daha birçok hasatlığa önlem alabilirsiniz.
 • Tüm yiyeceklerin yanında çok büyük bir öneme sahiptir: Spor. Her gün düzenli olarak spor yaparak varise engel olabilirsiniz. Düzenli bir şekilde yüzme yürüme ve bisiklete binme gibi sporlar sayesinde önlem alabilirsiniz.
 • Fazla kiloları atmak da size varis oluşumunu önlemekte fazlasıyla yetebilir.
 • Elinizden geldiğince giyim kuşamınıza dikkat edin. Dar giysilerden kaçının. Çünkü dar kıyafetler kan dolaşımını zorlaştırır ve damarlarda ki basıncı artırır. Kemeri de fazla sıkmamakta fayda vardır.
 • Fazla ayakta kalmayın ve bacak bacak üstüne atıp fazla durmayın.
 • Eğer işiniz gereği bile olsa uzun süre oturma pozisyonunda kalmayın ve bacaklardaki dolaşımı hızlandırın.
 • Eğer varisli damarlarınız varsa ellemeyin veya kaşımayın. Enfeksiyon riskini artırırsınız.
 • Banyodan sonra ayakları soğuk su ile yıkayın. Varislere iyi gelmektedir.

Bu tavsiyeleri göz önünde bulundurarak varis oluşumunu engelleyebilir hatta varisli damarları tedavi edebilirsiniz.

Etiketler:,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.