Volvo’nun Yeni Akıllı Otomobili XC90 ve Kangurular

img

Volvo’da akıllı otomobil üretmek için XC90 aracıyla bir adım attı fakat önündeki kanguru engelini henüz geçebilmiş değil. Bir çok canlıyı rahatlıkla tespit edebilen yapay zeka, kanguruları tespit etmekte ve buna göre davranış sergilemekte zorluk çekiyor. Firma ise akıllı aracın, başına belan olan kanguruları tespit edememesinin altında yatan sebep olarak kanguruların doğal hareketlerinin olduğunu söylüyor. Kanguruların zıplaması ve birden yere inmesi otomobilin bu hareketlerini algılamasını oldukça zorlaştırıyormuş.

Avustralya’da meydana gelen trafik kazalarının genellikle kanguruların parmak izini bulmak mümkün. Yani zaten var olan bir durumdan Volvo’da etkilendi demek daha doğru olur. Teknolojiyi geliştirirken doğayı ve doğal yaşamı asla unutmamalıyız. Çünkü eninde sonunda karşımıza çıkıyor ve ödediğimiz bedeller bazen ağır olabiliyor.

Kanguruların dikkatini çeken veya kanguruları fark edemeyen bu aracın özelliklerinden kısaca bahsedelim. Yoldan çıkma sonucu meydana gelen kazalara büyük güvenlik önlemi getirildiği ve bunun Dünya’da eşi benzeri olmadığı söyleniyor. Şeritten yani yoldan çıkan aracın sahibi anında titreşim veya başka yöntemler yardımıyla uyarılacak. Direksiyona yüksek tork uygulanarak şerite geri girmesi yolculuğun güvenle devam etmesini sağlanacak.

Sizin yapacağınız hataların yanı sıra başkalarının  yaptığı hataları önlemeye yönelik geliştirmeler de mevcut. Arkadan gelen bir darbe anında emniyet kemeri daha sıkı bir hale gelip sürücüyü daha iyi kavrayıp can güvenliğini sağlar. Arkadan gelen arabayı uyarmak için otomatik olarak farlar yanıp söner ve son olarak araç içerisindeki kişilerin alacakları herhangi bir hasarı azaltmak için frenler aktif hale getirilir. Bu akıllı sistemin boyun sakatlanmalarını azaltmayı hedeflediği belirtiliyor. Kör nokta araç sürücüleri için oldukça önemli bir konudur. Kör noktalardaki araçları fark edemeyen sürücüler yüzünden her yıl bu sebepten ötürü bir çok kaza meydana gelmekte. Volvo geliştirdiği akıllı aracında bu noktaya da önem vererek kör noktada bulunan araç hakkında sürücüye bilgi verilmesini sağlıyor. Kanguruyu fark edemeyen aracın özellikleri bunlar, yani bu kadar özelliğin olması ve kanguruların farkedilmemesi biraz absürd olsa da düzeltilebilecek bir hata gibi görünüyor.

Etiketler: , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.