YKS Nedir? Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Hakkında Tüm Bilgiler

img

Milyonlarca öğrenci tarafından son dönemde en çok merak edilen yeni üniversite sınav sistemi ile ilgili tüm merak edilen noktaları sizlere aktarmak istiyoruz. İçinde bulunduğumuz 2017 – 2018 eğitim öğretim yılında sınav sisteminin değişmesi ile birlikte gündeme gelen ve bir çok öğrenci tarafından sorulan ”YKS Nedir” sorusunun yanıtı ve tüm merak edilenleri bu yazımızda sizlere aktarmak istiyoruz. Yeni adıyla Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) olarak adlandırılan yeni üniversiteye giriş sınavı 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında üniversiteye geçiş için öğrencilere uygulanacak yeni sınava verilen genel addır. YKS sınavının yani Yüksek Öğretim Kurumları Sınavının açıklanması ile birlikte öğrenciler tarafından en çok merak edilen konulardan birisi ise yeni sınav maratonunda öğrencileri nelerin beklediği konusudur.

YKS Nedir?

Yazımızın başında da belirmiş olduğumuz gibi YKS yeni adı ile  Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında uygulanacak olan bir sistem. İki ayrı oturum ile gerçekleştirilecek olan YKS iki oturum da temel yeterlilikler baz alınarak gerçekleştirilecek bir sınav olarak gözler önüne gelmektedir. YKS’de öğrencilere ilk oturumda sorulacak olan temel yeterlilik sınavında Temel Türkçe ve Temel Matematik Testi yer alacak ve her ikisi de alınacak puana etki edecek. Temel Türkçe Testi 40 Soru ve Temel Matematik Testi 40 Soru olmak üzere, ağırlıkları %50 Türkçe %50 Matematik olacak şekilde planlanan temel yeterlilik sınavının toplam puana etkisi ile %40 olacak şekilde planlanmış durumda.

yks nedir

İlk oturumda sorulacak olan Matematik ve Türkçe sorularının ardından 2. oturum ise Sözel, Sayısal, Eşir Ağırlık adayları için gerçekleştirilecek olan oturumdur. 2. Oturum 4 Testten oluşacak olup Edebiyat-Coğrafya-Tarih Toplam 40 Soru, Matematik  Toplam 40 Soru, Fen Bilimleri  Toplam 40 Soru, Test Tarih Coğrafya Felsefe Din Kültürü Toplam 40 Soru olarak adayların cevaplamaları istenecek.

YKS Tarihleri Nedir?

Almış olduğumuz bilgilere göre 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında YKS  (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı), Haziran ayı içerisinde ki herhangi bir hafta sonunda tek günlük 2 oturum ile gerçekleştirilecek. İlk oturumda örenciler Temel Türkçe Testi 40 Soru ve Temel Matematik Testi 40 Soru olmak üzere, ağırlıkları %50 Türkçe %50 Matematik olacak şekilde sorulara yanıt verecekler. 4 testten oluşan 2. Oturum da ise Edebiyat-Coğrafya-Tarih Toplam 40 Soru, Matematik  Toplam 40 Soru, Fen Bilimleri  Toplam 40 Soru, Test Tarih Coğrafya Felsefe Din Kültürü Toplam 40 Soru olarak adayların yanıtlamaları istenecek.

YKS İle Neler Değişti?

Edinmiş olduğumuz bilgilere göre 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında uygulanacak olan YKS (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) için geçmiş dönemlerde 18 olan Sınav puan türleri 5’e indirilmiş durumda. Sınavlar tek bir hafta sonunda uygulanacak olup, geçmiş dönemlerde uygulanmakta olan oturum sayısı da 6’dan 3’e düşürülmüş durumda. Ayrıca özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen yıl olduğu gibi baraj puanı aynı tutulmuş durumda.

 

 

Etiketler:, , , ,

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.